Dilema – problema, alternatyva, padėtis, reikalaujanti rinktis vieną iš dviejų ar daugiau (paprastai nepageidaujamų) galimybių. 

Dabartinis lietuvių kalbos žodynas

Ar esate kada susidūrę su dilema? Ar teko rinktis vieną iš kelių galimybių, žinant, kad laimingos pabaigos nebus? Tokie pasirinkimai sukrečia, traumuoja, palieka sielos žaizdas, neužgyjančias dešimtmečius.

Karo, smurto, įkalinimo, noro išgyventi sudėtingomis istorinėmis aplinkybėmis emocinis krūvis per laiką išblėsta. Laiko nuotolis suteikia įsivaizduojamą saugumą ir dažnai nujautrina istorinius periodus ar įvykius. Tačiau kiekvienas iš jų susideda iš sudėtingų dilemų, kurias teko spręsti paprastiems žmonėms, o vėliau gyventi su savo pasirinkimų pasekmėmis ir jausmais.  Tie žmonės – kaip kiekvienas iš mūsų: dukros, sūnūs, tėvai, seneliai.

Ekspozicija atskleidžia dilemas, su kuriomis susidūrė mergaitės, merginos ir jaunos moterys, siekusios išgyventi žiauriomis Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto sąlygomis. Išgyvenusiųjų, jų dukrų ir anūkių liudijimai atskleidžia, kad atsivėrusios sielos žaizdos yra opios net keliose šeimos kartose, o paslaptyje laikomos trauminės patirtys ir tyla – tarsi ant žaizdų beriama druska, neleidžianti joms užgyti. Traumines patirtis išgyvenusių moterų dukros ir anūkės apie praeities įvykius kalba nenoriai, jų liudijimai dažnai yra anonimiški. 

Ekspozicijos moterų pasakojimai, skaudžiausių patirčių atvėrimas pasauliui – būdas susitaikyti su savimi ir gydyti sielos žaizdas. Ilgus dešimtmečius paslaptyje laikyti pasakojimai palies Jūsų emocijas, o juos suprasti padės žmogiškumas ir empatija. 

Šios savybės ypač svarbios stebint ir vertinant šiuolaikinį pasaulį ir jame vykstančius procesus. Juk ir šiandien skirtinguose pasaulio kraštuose paprasti žmonės sprendžia dilemą: išlikti ar išnykti?

Ką rinktumėtės Jūs?

Kuratorės Neringa Latvytė, Donata Armakauskaitė

Dizainerė Ieva Šimkonytė

Grafikos dizainerė Kotryna Čalkaitė

Gamintojas Vėjas Aliukas ir Dominykas Šavelis / Strange Things

Nuoširdžiai dėkojame Faniai Jocheles-Brancovskajai, Ditai Zupavičienei-Šperlingienei, Frumai Vitkinaitei-Kučinskienei, Juditai Gliauberzonaitei, Ievai Černevičiūtei, Bellai Shirin, Ramintai Jakucevičienei. Už suteiktą medžiagą dėkojame Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui.

Prisiminimai ir interviu iš knygų bei mokslinių darbų:

Ружка Корчак. Пламя под пеплом. Тель-Авив, 1977.

Sara Ginaitė-Rubinsonienė. Atminimo knyga. Vilnius, 1999.

Рахиль Марголис. Немного света во мраке. Вильнюс, 2006. 

  • Akimirkos iš fizinės parodos atidarymo Mokslinės Komunikacijos ir informacijos centre, Vilnius, 2022.