Ir šiandien moterys ryžtasi palikti savo namus ir artimuosius, siekdamos išsaugoti gyvybę, užtikrinti saugumą sau ir savo šeimoms. Karo nulemtos, šių dienų migrantų sprendžiamos dilemos atveda moteris ir vaikus – ypač pažeidžiamą visuomenės grupę – į nepažįstamas vietas, kuriose tenka prašyti prieglobsčio, prisitaikyti ir kurti gyvenimą iš naujo, nutylint traumuojančias patirtis ir atsiminimus.

2022 m. vasario 24-osios rytą Rusijos užpulta Ukraina narsiai ginasi, o jos civiliai gyventojai sprendžia dilemą – pasilikti ar išvykti. Pasauliui stebint – karo apimtoje šalyje aukų skaičius auga. Ar išdrįsime apginti Ukrainoje žudomus vaikus ir moteris?.. Ar priimsime ir suprasime savo namus palikusius žmones?..

Užhorodas, Ukraina – 2022 m. vasario 26 d. Vyras Ukrainos pabėgėlių fone atsisveikina su savo žmona, kuri bėga nuo Rusijos agresijos. Pabėgėliai Ukrainos ir Slovakijos pasienyje.

Yanosh Nemesh, Shutterstock

„Karas, prievarta padalina šeimas. Vyrai pasilieka šalyje, o moterims tenka bėgti iš Ukrainos pavojingais keliais, kur gali bet kada prasidėti šaudymai. Jos išvyksta vienos su vaikais į nežinomybę ir ant jų pečių gula visa atsakomybė. Ir likti yra pavojinga, ir bėgti yra baisu. Tai yra tragedija.“

„Mano giminaitė gyvenanti Kyjive pasakė: „Aš turiu pasilikti, nes mums reikės atstatyti po karo šalį.“

Vilniuje gimusi ir gyvenanti ukrainietė, turinti giminių Ukrainoje